Klipsch Klipschorn AK6 Three Way Floor Standing Black Loudspeaker (Pair)
This product is out of stock, or is unavailable in your region.
Feature Summary
Klipsch Klipschorn AK6 Three Way Floor Standing Black Loudspeaker (Pair) - Frequency Response 33Hz-20kHz - 8 Ohms Impedance - 2" Midrange - 1" Tweeter - 15" Woofer - Fully Horn-Loaded - Low Frequency Horn - Hidden Cables - (31.30"W x 28.30"D x 53.00"H) - (Black)
Call 480-968-4999 for a free Klipsch system design!
Features
| Power Range | 100W/400W |
| Sensitivity | 105dB @ 2.83V/1m |
| Woofer Size | 15" |
| Speaker Type | Floorstanding |
| Tweeter Size | 1" |
| Bi-amp Inputs | Yes |
| Midrange Size | 2" |
| Sold In Pairs | Yes |
| Product finish | Black |
| Impedence (ohms) | 8 Ohms |
| Frequency Response | 33Hz-20kHz |
Specifications
| Brand | KLIPSCH |
| Category | Speakers |
| Model | KLIPSCHORN-AK6-BLACK |
| MPN | 1066444(Pair) |
| UPC | 743878037289 |
| Series | Standard |
| Color | black |
| Width | 31.3 |
| Height | 53 |
| Depth | 28.3 |
| WARNING: | This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. |