LG OLED65C5PUA 65" 4K OLED Ultra HD Smart TV with a9 AI Super Upscaling (2025)
This product is out of stock, or is unavailable in your region.
On display at our Tempe, AZ store
Feature Summary
LG OLED65C5PUA 65" C5 Series Smart TV - 4K OLED - Ultra HD - Brightness Booster - 120Hz (VRR 144Hz) Refresh Rate - Perfect Black - OLED Color - a9 AI Processor 4K Gen8 - a9 AI Super Upscaling 4K - OLED Dynamic Tone Mapping Pro - Dolby Vision - HDR10 - HLG - Pixel Dimming - G-Sync/FreeSync Compatible - Dolby Atmos - a9 AI Sound Pro - Wi-Fi 6E - Bluetooth - 4ea HDMI - 3ea USB - Magic Remote MR25 - VESA 300mm x 200mm - (56.7"W x 34.6"H x 9.1"D) - (Black)
Features
| RF Input | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Processor | Alpha 9 AI Processor 4K Gen8 |
| USB Ports | 3 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Web Browser | Yes |
| Built-in Wifi | Yes |
| Ethernet Port | 1 |
| RS-232C Input | 1 |
| Screen Design | Flat |
| Wall Mountable | Yes |
| Color Technology | OLED Color |
| WiSa Compatiable | Yes |
| Motion Technology | OLED Motion |
| Display Resolution | 4K UHD |
| TV Technology Type | HDR10 |
| Remote Control Type | Magic Remote Control |
| Screen Refresh Rate | 120Hz |
| TV Depth with Stand | 9.1 |
| Diagonal Screen Size | 65 |
| TV Height with Stand | 34.6 |
| TV Weight with Stand | 40.8 |
| Smart TV App Platform | webOS 25 |
| TV Depth without Stand | 1.8 |
| TV Height without Stand | 32.5 |
| TV Weight without Stand | 36.6 |
Specifications
| Brand | LG |
| Category | OLED Tv |
| Model | OLED65C5PUA |
| MPN | OLED65C5PUA.AUS |
| UPC | 195174102688 |
| Series | C5 |
| Color | black |
| Width | 56.7 |
| Height | 34.6 |
| Depth | 9.1 |
| WARNING: | This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. |