Elac DF53-WN Debut Series 3.0 Three-Way Floorstanding Speaker (Each)
This product is out of stock, or is unavailable in your region.
Condition:
Feature Summary
Elac DF53-WN Three Way Floorstanding Speaker (2026) - 2 Ch - 1" Aluminum Dome Tweeters - Robust Build - Enduring Quality - Reliable Output - Minimalist Aesthetic - Reduced Resonances - Magnetically Attached Grilles - Internal Bracing - Impedance: 4 Ohm - 2 x 5 1/4" Aramid Fiber Woofers - Sensitivity: 87.5 - Recommended Power: 30-150 W - Peak Power 140 W - Dual Flared Port - Distinguishing Phase Plug - Binding Post: 5-Way Metal - (6.8" W x 10.6" D x 43.1" H) - (Walnut)
Features
| Channels | 2 |
| Power Range | 30 - 150 W |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Woofer Size | 5 1/4 “ |
| Speaker Type | Floorstanding |
| Tweeter Size | 1" |
| Tweeter Type | Dome |
| Midrange Size | 5 1/4 “ |
| Connector Type | 5-way post |
| Enclosure Type | Sealed |
| Product finish | Walnut Vinyl |
| Impedence (ohms) | 6 Ohms |
| Frequency Response | 38 to 38Khz |
Specifications
| Brand | ELAC |
| Category | Speakers |
| Model | DF53-WN |
| MPN | DF53-WN |
| UPC | 850054157430 |
| Series | Debut 3.0 |
| Color | black |
| Width | 6.8 |
| Height | 40.6 |
| Depth | 9.7 |
| WARNING: | This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. |
Warranty
| Parts | 3 Years |
| Labor | 3 Years |