Elac DF63-WN Debut Series 3.0 Three Way Floorstanding Speaker (Each)
This product is out of stock, or is unavailable in your region.
Condition:
Feature Summary
Elac DF63-WN Three Way Floorstanding Speaker - 2 Ch - 1" Aluminum Dome Tweeter - Custom Drivers - Exquisite Cabinet Design - Minimalist Aesthetic - Internally Braced - Easy to Power - Peak Power Handling: 140 W - Sensitivity @2.83 v/1m: 87.5 dB - Nominal Impedance: 6 Ohm - Recommended Amplifier Power: 30-180 W - 6 1/2" Midrange Aramid-Fiber Speaker - 2 x 6 1/2" Aramid-Fiber Woofers - 5-Way Metal Binding Post - Dual Flared Port - (7.7" W x 10.6" D x 43.1" H) - (Walnut)
Features
| Channels | 2 |
| Power Range | 30 - 180 W |
| Sensitivity | 87.5 dB |
| Woofer Size | 6 1/2" |
| Speaker Type | Floorstanding |
| Tweeter Size | 1" |
| Tweeter Type | Dome |
| Midrange Size | 6 1/2" |
| Connector Type | 5-way post |
| Enclosure Type | Sealed |
| Product finish | Walnut Vinyl |
| Impedence (ohms) | 6 Ohms |
| Frequency Response | 31 to 38Khz |
Specifications
| Brand | ELAC |
| Category | Speakers |
| Model | DF63-WN |
| MPN | DF63-WN |
| UPC | 850054157423 |
| Series | Debut 3.0 |
| Color | black |
| Width | 7.7 |
| Height | 43.1 |
| Depth | 10.6 |
| WARNING: | This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. |
Warranty
| Parts | 3 Years |
| Labor | 3 Years |