Walts TV FIXED-MOUNT-43-90 TV Mount for 43"-98" Compatible TVs (2022)
In Stock
Condition: New
Select a Condition
Order this item in 5 hours and 47 minutes and receive it as early as tomorrow - FREE!
Image of FIXED-MOUNT-43-90.
Feature Summary
Walts TV FIXED-MOUNT-43-90 TV Mount - 175lb Maximum Weight - Fits Most 43-98 Inch Screen Size - 100 x 100mm Minimum - 700 x 400mm Maximum - Hardware Included - Wood Stud or Solid Concrete Installation Options - Pad Lock Holes - Adjustable Strap Length - (30.9"W x 0.73"D x 18.9"H) - (Black)
Walts FIXED-MOUNT-43-90
Picture
Compatibility
Picture
Installation
The fixed mount can be installed in both concrete and wood studs, giving you a convenient range of locations for your TV. Hardware for both types of installation is included with the box. Spacers are also included for up to 15mm extra clearance when needed. Installation is simple, just mount the wall plate to the wall, attach the vertical rails to the back of your TV, and attach the TV to the wall plate.
Why a Fixed Mount?
Refine and Redefine
The Walts FIXED-MOUNT-43-90 can’t tilt or swivel, but neither can the Mona Lisa in the Louvre Museum. The mount can support TVs from 43-90” & up to 175 lbs., ensuring it has the strength to hold most TVs you might dare to throw at it. Additionally, it can be mounted on concrete or wood studs. All mounting hardware comes in the box for convenience, including spacers to accommodate up to 15 mm clearance between the TV and the wall. The Walts FIXED-MOUNT-43-90 is the final detail to perfect your sleek and beautiful space. Try it today to add a touch of refinement.
Check out these other products similar to the Walts fixed mount
Walts FULL-MOTION-MOUNT-43-90
Walts TILT-MOUNT-43-90
Walts SOUNDBAR-MOUNT
Features
TV Size 43"-98"