Samsung MRN65R85HAFXZA 65" 4K Micro RGB AI Television (2026)
This product is out of stock, or is unavailable in your region.
Feature Summary
Samsung MRN65R85HAFXZA 65" 4K Micro RGB AI Television (2026) - Micro RGB - Micro RGB AI Engine - Micro RGB Precision Color 100 - Motion Accelerator 144Hz - Micro RGB Color Booster Pro - 4K AI Upscaling - AI Sound Controller - Freesync Premium Pro - Dolby Atmos - Object Tracking Sound Lite - Game Motion Plus - Wide Viewing Angle - Ultimate Micro Dimming - Real Depth Enhancer - Micro RGB HDR+ - Auto HDR Remastering - 2Ch Speaker - 4 x HDMI Inputs - 2 x USB Ports - 1 x Optical Audio Out - 1 x Ethernet Port - 1 x RF Connection - 1 x RS-232C Input - Includes: 1 x Remote, 1 x Power Cable, 1 x User Manual - (56.8"W x 10.1"D x 34.1"H) - (Titan Black)
Features
| RF Input | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Processor | Micro RGB AI Engine |
| USB Ports | 2 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Sleep Timer | Yes |
| TV Speakers | 2 |
| Web Browser | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Built-in Wifi | Yes |
| Ethernet Port | 1 |
| RS-232C Input | 1 |
| Wall Mountable | Yes |
| Color Technology | Micro RGB Precision Color 100 |
| Detachable Stand | Yes |
| TV Speaker Power | 30W |
| Motion Technology | Motion Xcelerator 144Hz |
| Optical Audio Out | 1 |
| Display Resolution | 4k |
| Simulated Surround | Yes |
| TV Technology Type | Micro RGB |
| Remote Control Type | SolarCell |
| Screen Refresh Rate | 144Hz |
| TV Depth with Stand | 10.1 |
| Diagonal Screen Size | 65 |
| TV Height with Stand | 34.1 |
| TV Weight with Stand | 43 |
| TV Depth without Stand | 2 |
| TV Height without Stand | 32.7 |
| TV Weight without Stand | 42.2 |
| Coaxial Digital Audio Output | 1 |
Specifications
| Brand | SAMSUNG |
| Category | Micro RGB TV |
| Model | MRN65R85HAFXZA |
| MPN | MRN65R85HAFXZA |
| UPC | 198957287206 |
| Series | |
| Color | titan black |
| Width | 56.8 |
| Height | 34.1 |
| Depth | 10.1 |
| WARNING: | This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |