LG OLED42C5PUA 42" 4K OLED Ultra HD Smart TV with a9 AI Super Upscaling (2025)
In Stock
Condition:
Select a Condition
Order this item in 5 hours and 48 minutes and receive it as early as tomorrow - FREE!
On display at our Tempe, AZ store
front side back ports spec Gaming
front
side
back
ports
spec
Gaming
YouTube video preview image
Feature Summary
LG OLED42C5PUA 42" C5 Series Smart TV - 4K OLED - Ultra HD - 120Hz (VRR 144Hz) Refresh Rate - Perfect Black - OLED Color - a9 AI Processor 4K Gen8 - a9 AI Super Upscaling 4K - OLED Dynamic Tone Mapping Pro - Dolby Vision - HDR10 - HLG - Pixel Dimming - G-Sync/FreeSync Compatible - Dolby Atmos - a9 AI Sound Pro - Wi-Fi 6E - Bluetooth - 4ea HDMI - 3ea USB - Magic Remote MR25 - VESA 300mm x 200mm - (36.7"W x 22.7"H x 6.7"D) - (Black)
Features
RF Input 1
Smart TV Yes
Processor Alpha 9 AI Processor 4K Gen8
USB Ports 3
HDMI Inputs 4
Web Browser Yes
Built-in Wifi Yes
Ethernet Port 1
RS-232C Input 1
Screen Design Flat
Wall Mountable Yes
Color Technology OLED Color
WiSa Compatiable Yes
Motion Technology OLED Motion
Display Resolution 4K UHD
TV Technology Type HDR10
Remote Control Type Magic Remote Control
Screen Refresh Rate 120Hz