Samsung QN48S85HAEXZA 48" 4K OLED Smart TV with Dolby Atmos (2026)
This product is out of stock, or is unavailable in your region.
Feature Summary
Samsung QN48S85HAEXZA 48" OLED TV - 4K Resolution - Motion Xcelerator 120 Hz - 4K AI Upscaling - Ultra Viewing Angle - EyeComfort Mode - OLED HDR - NQ4 AI Gen2 Processor - AI Optimized/AI Customization - Real Depth Enhancer - FreeSync Premium - Color Booster Pro - AI Auto Game Mode - Super Ultra Wide Game View & Game Bar - Anti-Reflection - Samsung Tizen OS - Built-in Voice Assistant - Multi-View - Gaming Hub - 4 x HDMI - 2 x USB-A - eARC - LAN Port - Wi-Fi 6E - Bluetooth - RS-232C Control - IP Control Support - Dolby Atmos - Object Tracking Sound Lite - Q-Symphony - Active Voice Amplifier - Adaptive Sound Pro - 2CH Speaker Type - AI Sound Controller - 360 Audio - Filmmaker Mode - Includes: Remote Control, Power Cable, User Manual - 300 x 200 VESA - (42.1"W x 8.2"D x 26.9"H) - (Graphite Black)
Features
| V-Chip | Yes |
| RF Input | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| USB Ports | 2 |
| HDTV Tuner | Yes |
| HDMI Inputs | 4 |
| TV Speakers | 2 |
| Web Browser | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Built-in Wifi | Yes |
| Ethernet Port | 1 |
| RS-232C Input | 1 |
| Screen Design | Flat |
| Wall Mountable | Yes |
| iOS Compatible | Yes |
| Color Technology | Color Booster Pro |
| Detachable Stand | Yes |
| TV Speaker Power | 20W |
| Motion Technology | Motion Xcelerator 120 Hz |
| Optical Audio Out | 1 |
| Display Resolution | 4k |
| Simulated Surround | Yes |
| TV Technology Type | OLED |
| Remote Control Type | Standard |
| Screen Refresh Rate | 120Hz |
| TV Depth with Stand | 8.2 |
| Diagonal Screen Size | 47.5 |
| TV Height with Stand | 26.9 |
| TV Weight with Stand | 29.2 |
| Smart TV App Platform | Tizen |
| Video-film Technology | Filmmaker Mode |
| Auto-adjust Technology | Yes |
| TV Depth without Stand | 1.6 |
| TV Height without Stand | 24.4 |
| TV Weight without Stand | 27.2 |
| Smart TV Sharing or Hub Program | sam:SmartHub |
Specifications
| Brand | SAMSUNG |
| Category | OLED Tv |
| Model | QN48S85HAEXZA |
| MPN | QN48S85HAEXZA |
| UPC | 198957269868 |
| Series | |
| Color | graphite black |
| Width | 42.1 |
| Height | 26.9 |
| Depth | 8.2 |
| WARNING: | This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |