Samsung QN75QN80FDFXZA 75" NeoQLED QN80F Series UHD 4K Smart TV (2025)
In Stock
$2097.99
*
Condition:
Feature Summary
Samsung QN75QN80FDFXZA 75" 4K Neo Quantum HDR TV - 120Hz (Up to 144Hz Refresh Rate) - NQ4 Ai Gen2 Processor - Quantum Matrix Technology Core - Auto HDR Remastering - Wide Viewing Angle - Ultimate UHD Dimming - Real Depth Enhancer - Motion Xcelerator 144Hz - 4K AI Upscaling - Color Booster Pro - Dolby Atmos - OTS Lite - Q-Symphony - Active Voice Amplifier - Adaptive Sound Pro - Bluetooth Audio - 360 Audio - Tizen Smart TV - 4Ch - Smart Assistants - VESA 400mm x 400 - Wi-Fi 5 - HDMI x 4 - USB x 2 - SolarCell Remote - (65.8"W x 13.1"D x 40"H) - (Titan Black)
Features
| RF Input | 1 |
| Smart TV | Yes |
| Processor | NQ4 AI Gen2 |
| USB Ports | 2 |
| HDMI Inputs | 4 |
| Web Browser | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Built-in Wifi | Yes |
| Ethernet Port | 1 |
| RS-232C Input | 1 |
| Screen Design | Flat |
| Wall Mountable | Yes |
| Color Technology | Color Booster Pro |
| Detachable Stand | Yes |
| Motion Technology | Motion Xcelerator 144Hz |
| Display Resolution | 4K |
| TV Technology Type | Neo Quantum HDR |
| Remote Control Type | SolarCell |
| Screen Refresh Rate | 120Hz |
| TV Depth with Stand | 13.1 |
| Diagonal Screen Size | 75 |
| TV Height with Stand | 40 |
| TV Weight with Stand | 73.9 |
| Smart TV App Platform | One UI Tizen |
| TV Depth without Stand | 1.9 |
| TV Height without Stand | 37.7 |
| TV Weight without Stand | 71 |
Specifications
| Brand | SAMSUNG |
| Category | QLED TV |
| Model | QN75QN80FDFXZA |
| MPN | QN75QN80FDFXZA |
| UPC | 887276931968 |
| Series | QN80F |
| Color | titan black |
| Width | 65.8 |
| Height | 40 |
| Depth | 13.1 |
| WARNING: | This product contains chemicals known to the State of California to cause cancer, birth defects, or other reproductive harm. |
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |