Samsung QN77S90FAFXZA 77" 4K OLED Smart TV with Dolby Atmos (2025)
In Stock
Condition:
Select a Condition
Order this item in 4 hours and 36 minutes and receive it as early as Monday, May 18th - FREE!
On display at our Tempe, AZ store
main Angled side Ports Top 4 Features
main
Angled
side
Ports
Top 4 Features
YouTube video preview image
Feature Summary
Samsung QN77S90FAFXZA 77" 4K OLED Smart TV - NQ4 AI Gen3 Processor - AI Motion Enhancer Pro - 120Hz (Up to 144Hz) Refresh Rate - OLED HDR+ - Auto HDR Remastering - Ultra Viewing Angle - Real Depth Enhancer - Motion Xcelerator 144Hz - Film Mode - 4K AI Upscaling Pro - Color Booster Pro - Dolby Atmos - OTS Lite - Q-Symphony Pro - Bluetooth Audio - 360 Audio - Tizen Smart TV - Samsung Health - VESA 400mm x 300mm - Wi-Fi 5 - HDMI 4 - 2 x USB-A - Eco Sensor - Auto Power Saving/Off - BT SolarCell Remote - (67.7"W x 1.8"D x 41.7"H) - (Graphite Black)
Features
RF Input 1
Smart TV Yes
Processor NQ4 AI Gen3
USB Ports 2
HDMI Inputs 4
Web Browser Yes
Built-in Wifi Yes
Ethernet Port 1
RS-232C Input 1
Screen Design Flat
Wall Mountable Yes
Color Technology Color Booster Pro
Motion Technology Motion Xcelerator 144Hz
Optical Audio Out 1
Display Resolution 4k
TV Technology Type HDR10+
Remote Control Type Standard
Screen Refresh Rate 120Hz