Klipsch RP-1600SW 1600W Subwoofer with 16" Cerametallic Driver (2023)
In Stock
Condition:
Select a Condition
Order this item in 14 hours and 29 minutes and receive it as early as tomorrow - FREE!
On display at our Tempe, AZ store
Image of RP-1600SW.
Image of RP-1600SW.
YouTube video preview image
Feature Summary
Klipsch RP-1600SW Subwoofer - High Performance - 14.5Hz-175Hz Frequency Response - 125.5dB Max Acoustic Output - Class D Amplifier - Analog Preamp Stage - 800W RMS Power - 1600W Peak Power - 16" Ultra Long Throw Cerametallic Woofer - MDF Bass Reflex Enclosure - Front-Firing Aerofoil Slot Port - Dual RCA/LFE Line In - WA-2 Wireless Port - WA-2 Wireless Subwoofer Kit Sold Separately - Internal Flare Technology - Low Pass Crossover - Variable Phase Control - Rounded Corners - Shock-Absorbing Rubber Feet - Steel Grille Posts - Woven Cloth Grille - (23.50"W x 27.35"D x 23.39"H) - (Ebony Vinyl)